National Archives at Atlanta

National Archives at Atlanta

RG 15 - Department of Veterans Affairs, Sample Case Files of Members


For questions regarding these records, please contact us at (770) 968-2100 or atlanta.archives@nara.gov

Sample Case Files of Members, 1904-1934

National Archives Identifier 1960187

This series consists of sample case files for veterans treated at the Mountain Branch Home in Johnson City, Tennessee. The case files may contain applications for admission, personal property inventories, correspondence, and transfer information to and from other veterans hospitals. The service dates of the veterans sampled range from the Civil War to World War I.

First Name Last Name Military Unit Age Entered Hospital
Clarence L. Abercrombie "F" Company U.S. "105" Ammunition Train 25 1/19/1921
Peter Ackerman "I" Company "17" New York Infantry 62 5/2/1904
Charles J. Adamson "I" Company "192" Pennsylvania Infantry 75 11/26/1913
Charles B. Adkins "B" Company "4" Kentucky Mounted Infantry 1/17/1912
Thomas K. Alexander "B" Company "12" Tennessee Cavalry   10/15/1903
John H. Anderson "F" Company "21" U.S. Infantry 39 10/23/1913
Samuel P. Angel "G" Company "13" Tennessee Cavalry 63 1/11/1904
Charles J. Antley Flying School Detachment Air Service 38 3/9/1929
Samuel R. Antrim "F" Company "2" Regiment Pennsylvania 63 1/26/1905
James W. Bacon "A" Company "5"  U.S Cavalry 67 6/8/1910
Charles F. Baldwin "P" I Company "1" D.C. Infantry (S) 38 11/23/1914
Robert Barr "6" Iowa Infantry 62 3/8/1904
Henry Beardsley "A" Company "28" Michigan Infantry 67 10/1/1914
Dennis Belanger "E" Company "26" Infantry   11/25/1929
 Joseph Bentley "F" Company "112" New York Infantry 67 1/25/1911
William B. Benton "E" Company "90" New York Infantry 75 1/19/1912
McKinley Blevins "G" Company "117" Infantry 28 6/15/1925
Pierce Bobbitt Headquarters Company Railway Detachment 43 6/23/1920
John J. Boland "G" Company "34" U.S. Infantry 24 1/19/1921
Thomas J. Bouman "E" Company "4" Tennessee Infantry 69 1/12/1914
Eli Brooks "K" Company "23" U.S. Colored Troops 1/23/1908
Patrick Brophy "L" Company "83" New York Infantry 60 10/15/1903
Walter Brown "F" Company "27" Infantry 39 2/5/1919
Willie Lee Brown "C" Company "429" Res. Lab. Battalion 42 5/22/1928
James F. Bullard "C" Company "4" Michigan Cavalry   6/18/1917
John J. Bumgarner "F" Company "16" Indiana Infantry 57 2/15/1903
James T. Burdick "G" Company "160" New York Infantry 70 7/7/1914
Grant Burk "M" Company "330" Infantry 36 9/6/1932
John Burns "D" Company "5" Ohio Infantry 52 4/21/1902
John Byrne U.S. Navy   2/17/1901
John Callahan "G" "8" Cavalry 50 11/25/1929
Lewis R. Cameron "C" Company "7" New York HCV 55 8/5/1896
Charles L. Carrell "D" Company "32" Illinois Infantry 64 1/21/1908
Earnest Cash Quatermaster Corps 34 5/31/1932
Jefferson Cates "H" Company "1" USC "H" Artillery 73 1/31/1905
William F. Chapman "B" Company "15" U.S. Infantry 60 8/22/1916
Andrew J. Choat "H" Company "6" U.S. Infantry 83 9/7/1915
William A. Clapp "I" Company "1" Vermont Cavalry 68 6/13/1912
Lawrence W. Clark "2" Corps Art Park 36 1/7/1932
William H. Clawson "15" C.A.C 46 7/8/1929
Rexie P. Cobb Dev. Battalion "1" 24 5/28/1923
Samuel Colley "G" Company "102" New York Infantry 76 6/23/1917
William H. Collins "A" Company "517" U.S. Labor Battalion 25 1/19/1921
William F. Compton "G" Company "50" Iowa Infantry   2/28/1903
James Corrigan "D" "5" Maryland Infantry 42 10/14/1913
Harvey Cottle "305" F Signal Battalion. 31 9/11/1926
James W. Cotton "F" Company Cas. Detachment 35 9/4/1924
Robert Courtright Medical Department 24 1/8/1925
John C. Cox "F" Company "70" New York Infantry 66 9/26/1908
John W. Creighton U.S. Navy 72 3/19/1912
James Cuddy "F" Company "1" New Jersey Infantry 42 1/21/1908
Clarence F. Currence "E" Company "161" Infantry 28 6/15/1925
William P. Curtin "A" Company "7" Illinois Infantry 43 12/20/1907
Edward G. Curtis Painter, U.S. Naval Reserve Force 28 9/4/1924
William L. Dalton "A" Company "29" Wisconsin Infantry 67 4/12/1913
Fred M. Davis "5" Company Dev. Bb. "2" 32 1/10/1922
Charles E. Davis Battery "F" "317" Field Artillery 34 1/7/1932
Joseph P. Dawson "L" Troop, "11" U.S. Cavalry 24 1/19/1921
Clyde W. Day "C" Company "16" U.S. Cavalry 25 1/19/1921
Edward Deehan USS Great Western U.S. Navy   10/13/1908
Edwin F. Deily "H" Company "117" Pennsylvania Infantry 62 8/1/1906
John W. Deitrick "B" Company "129" Indiana Infantry 60 1/26/1906
Alvin Denning "G" Company "12" Ohio Cavalry 63 1/22/1911
William H.H. Denton "H" Company "8" Regiment Tennessee Cavalry 61 1/4/1904
Joseph Donnelly "E" Company "2" Pennsylvania Infantry 33 1/16/1908
John J. Donovan "A" Company "109" Field Artillery 31 5/19/1925
Thomas Dooley "D" Company "23" New Jersey Infantry 50 6/19/1894
Albert G. Dorff "D" Company "3" Pennsylvania Infantry 42 1/26/1909
Charles M. Dougherty "B" Company "5" Maryland Infantry 61 4/1/1910
Robert A. Douglas "H" Company "6" California Infantry 59 1/24/1901
Ernest Drake "F" Battalion "307" Field Artillery 30 10/13/1927
Tuttle Duke "M" Company "804" U.S. Pioneer Infantry 29 12/30/1920
Charles H. Dunn "C" Company "152" Illinois Infantry 51 8/19/1898
Earl B. Durham "68" Company U.S. Coastal Artillery 32 2/3/1912
Leroy Dyer "E" Company "9" Tennessee Cavalry 79 1/5/1904
George C. Easterly "K" Company "8" Tennessee Infantry 69 3/2/1912
William Eddington "F" Company "144" Illinois Infantry 48 2/3/1892
George W. Edwards "A" Company "65" Illinois Infantry   11/9/1892
Michael Edwards "15" Battery New York Artillery 55 11/9/1892
Charles (William P.) Ensender (Wilson) U.S. Navy   11/14/1913
Frank John Faircloth "K" Company "22" Infantry 40 5/22/1931
Samuel D. Fanning U.S. Navy 23 9/7/1926
Frank Fedio "B" Company "2" Dev. Battalion "155" D.B. 28 9/4/1924
Thomas Fitzgerald Landsman Company U.S. Navy 62 10/26/1906
William Fletcher "M" Company "5" Ohio Cavalry 53 12/20/1895
Major Flower Landsman Company U.S. Navy 63 7/8/1909
Gordon H. Flowers "G" Company "148" U.S. Infantry 28 7/8/1920
Embsley M. Fogle "E" Company "111" Field Artillery 36 3/12/1931
William Foldson "F" Company "16" Kentucky Infantry 61 12/20/1901
Alvin Foley "I" Company "51" Missouri Infantry   6/4/1914
Michael J. Fox "A" Battery "109" Field Artillery 37 12/28/1931
Oliver T. French "E" Company "4" Tennessee Infantry 57 10/15/1903
Herman Jacob Frey U.S. Navy 29 3/12/1931
Rudolph Fuchs Ferrier "I" Company "11" Kentucky Cavalry 48 4/28/1896
James N. Gaston "F" Company "26" Illinois Infantry 70 8/28/1908
Joseph Gauthier "G" Company "1" Connecticut Heavy Artillery   1/6/1911
Pasque Gennovario Air Service Prod. Troop 42 11/17/1929
Patrick Gibbons "K" Company "11" Kentucky Cavalry 67 11/27/1908
John Gilroy U.S. Navy   1/12/1900
Adam J. Glaser "H" Company "2" Louisiana Infantry 57 5/22/1928
George W. Gordon "E" Company "53" Illinois Infantry 50 8/8/1895
Wilson J. Harbison "D" Company "206" Pennsylvania Infantry 68 9/24/1915
Thomas H. Harding "C" Company "41" U.S.C. Infantry 68 4/22/1909
Orville K. Hardy "E" Company "6" Ammunition Train 28 12/9/1920
Francis H. Harris "L" Company "5" Mo. Infantry 65 9/18/1919
Albert C. Harris "I" Company "117" Infantry 26 11/3/1922
James M. Harris "49" Artillery, CAC 26 6/8/1925
William A. Hartley "E" Company, Dev. Bn 27 10/21/1922
John Harvey Master at Arms, U.S. Navy   4/1/1920
Frank T. Hawkins "A" Company, "106" F. Sig. Battalion 28 8/27/1926
William Hawkins "C" Company "306" F.S. Battalion 36 5/25/1932
Howard E. Heartt "I" Company, North Carolina Infantry?   8/10/1913
William Hedrick "D" Company "80" Indiana Infantry 74 12/29/1913
Michael Hegedusic Medical Department 25 8/31/1928
Albert Heine "B" Company Col. Cas. Detachment 37 5/22/1928
Ferdinand Heiskell "B" Company "2" Kentucky Infantry Volunteers 64 1/9/1904
Pierson Hendrickson, Jr. "D" Company Connecticut Infantry   2/2/1905
Solomon H. Hendrix "1" Tennessee Cavalry 62 10/15/1903
Charles H. Hensley "B" Company "41" U.S. Volunteers 53 11/26/1929
Samuel Herron "G" Company "116" Infantry 26 5/28/1923
Joseph A. Hessler "B" Company "11" Pennsylvania Cavalry 62 1/2/1905
Daniel Hill "F" Company "3" Tennessee Cavalry 58 2/26/1905
Thomas Hogan "G" Company "36" New York Infantry 72 1/16/1908
Theo Holcomb "B" Company "54" Infantry 24 5/28/1923
Cohen C. Holmes Regular Army Reserves 39 9/4/1924
John W. Hoover "B" Company "6" West Virginia Cavalry 65 8/15/1911
Wade Horton "E" Battery "350 F. Artillery 39 5/22/1928
Josiah D. Houston "K" Company "14" Maine Infantry 66 6/21/1907
Joseph M. Howe "G" Company "16" Massachusetts Infantry 47 8/20/1880
George C. Huffaker "E" Company "13" Kentucky Cavalry 41 12/9/1890
Lankford Huggins "F" Company "2" North Carolina 72 5/24/1907
Marshall Hugh "B" Company "2" Colorado 54 6/6/1894
James Humphreys "A" or "K" Companies "38" or "18" Infantry 53 11/22/1929
Bele S. Hungerford "G" Company "13" Wisconson Infantry 59 1/24/1902
Charles W. Ing "F" Company "9" Illinois Infantry 33 9/22/1912
Walter B. Ingle "13" Company Coastal Defense 35 8/16/1932
Kinnie C Ingram "A" Company "520" Engineers 43 1/7/1932
Elliott C. Irons "E" Company "121" New York Infantry 73 1/30/1917
George P. Irwin "P" Company "192" Pennsylvania Infantry 62 5/27/1904
Albert Jerome, Jr. "5" Company "1" Forestry Battalion 32 9/7/1926
Lyman Johnson "7" Michigan Light Artillery 63 10/15/1903
Joseph Johnson "B" Company "11" Connecticut Infantry 58 7/25/1904
Ernest L. Johnson U.S. Marine Corps 37 9/28/1925
Raymond Johnson "F" Company "370" Infantry 40 8/27/1926
George S. Johnson "C" Company "161" Indiana Infantry 35 5/21/1928
Allen George Jones Bosun's Mate, U.S. Navy 29 8/26/1924
Robert L. Jones "27" Company "157" Depot Brigade 33 6/15/1925
Hubert Jones "M" Company "47" Infantry 36 3/12/1931
Russell Jones Medical Department 30 3/12/1931
Clarence E. Jones Infantry School Detachment "5" Infantry 23 1/6/1932
Garrie Jones "4" Company Dev. Battalion "1" 38 7/21/1932
James (John) Jordan (Gillis) "F" Company "157" Regiment New York Infantry 65 5/1/1907
George Jung "A" Company "4" Regiment Texas Infantry 4/22/1903
James S. Kane "D" Company "6" U.S. Cavalry 66 10/21/1924
Walter Keating "M" Company "13" U.S. Infantry 38 9/18/1914
Hubert H. Key Headquarters Company "9" Infantry 25 7/27/1932
Steven T. Killian C.A.C.  Regular Army Reserve 35 8/30/1928
George King "C" Company "321" Infantry 28 5/28/1923
Walter G. Knowlton "A" Company "8" Infantry 42 6/15/1925
John Koehrman "C" Company "3" Ohio Cavalry 58 11/15/1901
Jacob Kuhn "A" Company "3" U.S. Volunteer Cavalry 54 1/27/1911
John W. Laimon "E" Company "1" Missouri Engineer Volunteers 78 6/23/1917
Henry W. Lange Medical Department 38 7/11/1922
John Larson "G" Company "12" Minnesota Infantry 28 2/2/1905
Willit W. Lawrence "G" Company "149" Pennsylvania Infantry 69 3/31/1910
Jacob Leab "8" Tennessee Cavalry 63 10/15/1903
Franklin Lebo "G" and "H" Companies "93" Pennsylvania Infantry 55 2/12/1897
Solomon Lee "K" Company "1" New York Dragoons   1/10/1914
John F. Leker "A" Company "1" Texas Infantry 57 7/19/1915
John M. Lester U.S. Navy 35 6/27/1927
Emery A. Lewis "C" Company "4" Wisconsin Cavalry 61 1/13/1911
James E. Lewis "L" Company "25" U.S. Infantry 33 7/16/1915
James E Lewis "L" Company "25" U.S. Infantry 33 7/16/1915
John Longworth Seaman U.S. Navy 52 7/5/1984
George W. Lowman "B" Company "11" Pennsylvania Reserve Infantry   3/4/1919
John B. Lucas "A" Company "1" Missouri Light Artillery 52 10/15/1906
Daniel E. Lynch C.A.C.   10/4/1922
John G. MacComac "I" Company "2" Wisconsin Infantry 60 8/29/1902
William O. MacDaniel U.S. Marine Corps 52 5/21/1928
James L. Majors "L" Company "6" U.S. Infantry 46 1/23/1921
William L. Marcy "K" Company "102" Pennsylvania Infantry   9/21/1906
Joseph Marino Navy 31 2/7/1929
Frank Marsh "D" Company "539" Engineers 34 6/15/1925
Andrew J. Mase "E" Battery "1" Battalion Tennessee Light Artillery 71 3/16/1916
Wallace B. May U.S. Navy 27 9/7/1926
Dona May U.S. Navy 30 1/7/1932
Samuel McCamic "D" Company "77" Pennsylvania Infantry 64 4/26/1889
Miles McCarthy "F" Company "3" Rhode Island Cavalry 39 7/8/1886
James McClosky "D" Company "27" Infantry  
James F. McClure "I" Company "124" Indiana Infantry 76 4/1/1920
John McConnell "C" Company "49" New York Infantry 63 4/2/1909
Daniel McDonald "B" Company "18" U.S. Infantry 50 2/22/1915
Peter McDonough U.S. Marine Corps 34 1/7/1932
Philip C. McIlrath "A" Company "23" Ohio Infantry 60 7/2/1899
John McKee Drafted United States of America   4/1/1920
William P. McKenie "A" Company "43" U.S. Engineers 26 1/19/1921
Charlie McNabb "136" C.A.C. 46 5/31/1932
James McNeil "D" Company "1" New Jersey Cavalry 44 10/30/1890
William A. Meadows Hospital Corps 43 11/21/1929
Allen B. Mettler "F" Company "53" Illinois Infantry 62 5/27/1906
Earl Erien Milam Navy 27 10/30/1931
Thomas Mitchell U.S. Navy 67 12/27/1915
Frank Mooney "H" Company "74" New York Infantry 33 1/14/1876
Thomas Jefferson Moore Medical Detachment "14" F.A. 48 2/7/1929
Alonzo J. Moore "1" Company "3" Tr. Battalion "156 D.B. 36 11/22/1929
James Morahan (Morgan) "G" Company "4" Ohio Cavalry   1/22/1904
Hamilton C.. Morefield "D" Company "13" Tennessee Cavalry 61 10/15/1903
Hal Judson Morris SATC 24 9/4/1924
Henry H. Morris "D" Company "115" MG Battalion 32 2/7/1929
Samuel E. Mosley Navy 59 1/27/1904
Alfred Mullen "H" Company "9" U.S. Infantry 38 2/3/1912
Daniel Mullen "G" Company "1" New Hampshire Infantry 42 11/13/1914
William R. Myers "A" and "E" Companies "2" Illinois Cavalry 80 4/12/1910
Josiah H. Neith "H" Company "11" Pennsylvania Infantry 53 6/2/1899
Cazmo Nicholoff "L" Company "17" Cavalry 26 8/2/1920
Everett Nichols "A" Company "385" Infantry 29 10/30/1922
Everett G. Nickles "L" Company "38" Infantry 28 9/4/1924
Joseph A. Noble "H" Company "56" Massachusetts Infantry 75 1/25/1905
Frank O'Mara "P" Company Troop "K" "6" U.S. Cavalry 46 7/14/1915
Moses B. Owens "L" Company "322" Infantry 30 9/7/1924
John T. Owings "C" Company "9" Indiana Cavalry 57 12/23/1903
Millard S. Painter Signal Corps United States America 27 8/12/1907
Herchel Lee Patterson U.S. Navy 25 5/22/1928
Samuel T. Patton "A" Company "1" Illinois Infantry 45 1/21/1911
Charles L. Payne "D" Company "3" Tennessee Infantry 31 1/15/1908
Richard Payne C.A. Unassigned   11/26/1929
Nelson H. Pease "F" Company "134" Illinois Infantry 62 11/13/1906
Lonnie Penfield "A" Company "118" Infantry 29 12/10/1928
George B. Peninger Infantry unassigned 25 5/28/1923
Coleman Penland "I" Company "321" Infantry 37 1/18/1930
Hugh K. Perry "A" Company "32" Kentucky Infantry 50 3/29/1894
Julius N. Perryman "108" CAC 48 2/7/1929
John E. Peterson "M" Company "8" U.S. Cavalry   3/18/1912
James M. Pike "K" Company "18" Infantry 40 3/31/1932
Reubin Potter "B" Company "5" Missouri Infantry 79 3/12/1931
John Powell Battery "A" "6" F. Artillery 25 6/15/1925
William T. Pritchett "D" Company "8" Tennessee Cavalry 56 10/15/1903
George F. Quinlan "B" Company "8" New York Infantry 36 7/5/1912
Hubert W. Quinn Wagon Supply Company "43" Infantry 39 4/1/1932
Samuel Emanuel Ray "F" Company "804" U.S. Infantry 38 1/15/1921
Theodore F. Ream "99" Pennsylvania Volunteer Infantry   4/6/1896
Joseph A. Reap U.S. Navy 34 9/29/1930
James Reyner "E" Company "41" New York Infantry 64 3/19/1912
Jefferson L. Reynolds "C" Company "4" Texas Infantry 55 5/21/1928
Thomas Riley "G" Company "104" Pennsylvania Infantry 51 12/26/1899
William B. Rush "81" Ohio Infantry   3/26/1920
Wayne E. Rusk "184" Aero Squadron 21 1/14/1921
Faustino Salon "D" Company "3" Infantry 31 9/7/1926
Earl Sexton Supply Company "148" Infantry 24 3/15/1919
James D. Shadbolt "E" Company "4" Virginia Infantry 35 3/1/1915
Samuel E. Sherman "A" Company "17" Vermont Infantry   4/2/1891
Albert W. Short "307" Butcher Company 31 6/15/1925
Joseph H. Shultz Wagoner "A" Company "324" MG Battalion "G" 23 1/6/1922
William A. Skeels Fireman, U.S. Navy 28 1/6/1922
James A. Skelton "22" Company, New York CAC 26 1/6/1922
Robert Small "A" Company "192" Virginia Infantry 53 5/18/1898
John D. Smith "B" Company "4" Michigan Cavalry   1/4/1904
Richard K. Smith "K" Company "39" U.S. infantry 64 1/18/1908
George Smith "I" Company "1" Illinois Light Artillery 75 4/14/1917
John E. Smith Ordinance Detachment United States of America   3/22/1920
Henry E. Smith Quartermaster Corps 23 5/28/1923
Charles F. Smith U.S. Navy 60 8/31/1928
Ernest B. Smith "227" Aero Squadron 32 1/7/1932
Shields Smith "162" D.B. 46 9/8/1932
Herman Sohlke "K" Company "2" New York Mounted Rifles   11/14/1906
Charles E. Somes "K" Company "1" Maine Cavalry 71 7/21/1911
George D. Spurgeon "5" Company "2" Rec. Battalion 31 7/9/1928
George W. Stafford "F" Company "51" Indiana Infantry 53 3/22/1894
Charles L. Stephenson "B" Company "139" Illinois Infantry 58 11/14/1905
Josiah A. Stone "H" Company "37" Illinois Infantry 66 5/22/1902
Edwin R. Streeter "F" Company "3" Wisconsin Infantry 70 4/3/1911
John Stromskie "D" Company "22" Kansas Infantry 25 12/7/1900
John Suitor "E" Company "8" Connecticut Infantry 66 10/1/1914
William P. (George) Sully (Bennett) "L" Company "18" U.S. Infantry 56 2/7/1929
Albert Swainske "G" Company "22" New York Infantry 68 2/7/1929
James H. Tanner "M" Company "21" New York Cavalry 68 10/11/1915
George A. Thompson "K" Company "10" Connecticut Cavalry 58 1/26/1905
Henry Tishert "H" Company "34" New Jersey Infantry 70 8/30/1901
Peter Torkilson U.S. Navy 41 6/10/1913
John S. Tramill Cook, "F" Battalion "115" F.A. 30 10/17/1925
George C. Trent Battatlion "B" "83" F.A. 26 9/7/1932
Erwin Underwood Sanitary Corps, Medical Department 34 9/29/1930
Robert Frank Waddell "A" Company "117" Infantry 38 8/30/1928
William K. Wallace "K" Company "12" Kentucky Cavalry 72 10/15/1903
Lewis J. Walser U.S. Navy 38 8/5/1909
Thomas S. Walton "H" Company "2" Pennsylvania Cavalry 45 12/18/1890
Enos (George) West (Emerson) "A" Company "4" U.S. Infantry 62 3/5/1915
Francis P. Wheeler "F" Company "37" Massachusetts Infantry 76 6/18/1917
Hayden G. Wheelock "K" Company "157" Indiana Infantry 53 4/10/1911
John White U.S. Navy 59 2/26/1903
John C. Whitehead "G" Company "1" New Jersey Infantry 70 1/1/1914
Elmo Wiley "15" Company "4" Rec. Battalion, "162" D. Br. 32 1/6/1922
Ned Williams Wagoner "320" Service Battalion 27 1/6/1922
Grover C. Williams "M" Company "117" Infantry 31 10/30/1922
Jess Williams Prov. Sup. Company S.D. #13 34 8/30/1932
Samuel W. Williamson "E" Company "49" Indiana Infantry 62 1/18/1905
Tony Willoughby "L" Company "51" Infantry 32 1/6/1922
Charles R. Willoughby Finance Department 30 10/27/1931
George Wilmert "K" Company "129" Infantry "33" Division 27 1/6/1922
Minnis Wilson U.S. Marine Corps 40 3/12/1931
Harry Yates "I" Company "4" Infantry 28 10/11/1921
William C. Young "C" Company "30" U.S. Volunteer Infantry 48 8/18/1910

Top